בניית גגונים

בניית גגונים וסוככים

גגונים, או סוככים, נועדו בעיקרון לספק הגנה ממזג האוויר ולהעניק הצללה. סוככים עשויים גם לספק תוספת של דקורציה או להעביר מסר פרסומי ואישי. סוככים באים בצורות ובצבעים שונים ובדרך כלל עשויים מבדי קנבס, ויניל או משטח PVC.

ניקוי הסוככים מונע כתמים ומספק מראה מסביר פנים ואסתטי וזה נכון לגגונים העשויים בד או משטחים.

ישנם שלושה סוגים עיקריים של סוככים לבית. ישנם סוככי בית שמתאימים להתקנה מעל החלונות ומאפשרים הצללה של החדרים מבפנים. יש גם סוככים הנמצאים בשימוש מעל דלת הכניסה, כדי לכסות את האזור מסביב והסוג השלישי של סוככים ביתיים, משמש כדי לכסות את האזורים שבהם אנו נוהגים לשבת בשעות הפנאי, כגון: מרפסות, חצרות, דקים וכו'.

סוככים הנמצאים במטרה לכסות את החלונות, מותקנים בדרך כלל בסטים, גם ככיסוי מעל כל החלונות בבית, בין אם מדובר במפלס אחד יותר, גם מעל דלתות הכניסה – הדלת הראשית, דלת אחורית, המשמשת גם לעתים כיציאה לחצר ואם יש דלתות נוספות, גם שם יותקנו הסוככים עם אותה הדוגמא.

ההבדלים העיקריים בין הסוככים באיזורי הבית השונים, הוא רק בגודל, בצורה ובצבע של הסוככים. הבדלים נוספים בין הסוככים יכולים להיות בעומק או בקימור של הסוכך או הגגון. זה נכון במיוחד עבור סוככים המכסים איזורים רחבים יותר, כמו בחצר. ישנם סוככים שהם יותר מלבניים בצורתם עו מעוגלים. לבסוף, הסוככים באים בצבעים רבים ואפילו בדוגמאות שונות, כאשר דוגמא של פסים נחשבת כנפוצה ביותר עבור גגונים וסוככים לבית.

סוככי בית המשמשים לכיסוי שטחים בחצר האחורית ובאזורים ליד הבריכה יכולים להיות נייחים או נשלפים. סוכך נייח הוא בשימוש בד"כ מעל דלתות וחלונות, כאשר הוא נמצא "בתזוזה", רק כאשר הוא מותקן, מאוחסן או מפורק למטרת החלפה. סוכך נשלף, לעומת זאת, מאפשר לבני הבית ליהנות ממנו כאשר החצר שטופת שמש או בימי החורף והוא נשלף למטרות אחסון. כאשר מדובר בסוכך או גגון העשוי PVC קשיח, לא תמיד כדאי להוריד אותו כשהוא לא בשימוש, היות והוא צורך מקום אחסון הרבה יותר גדול מאשר סוכך מתקפל.

ברוב המקרים, אנשים שיש להם סוגים שונים של סוככים או גגונים בבית, יעדיפו שכולם יבוצעו ע"י חברה מקצועית אחת. גם אם הסוככים מותקנים או מוחלפים בזמנים שונים, תהיה העדפה לפנות לאותה החברה המבצעת, כדי לשמור על התאמה בצבע, בדוגמא ובחומר המשמש בכל סוגי הגגונים.

השאלה היא האם אנחנו יכולים להתקין סוכך או גגון בעצמנו? כן, זו בהחלט אופציה, אבל כאשר חושבים על הלחצים שעלולים להפעיל הרוח ופגעי מזג האוויר, יחד עם דרישות חשמל, הופכות את הפרוייקט הזה בעדיפות לסיוע של איש מקצוע גגן מוסמך ולא כל-כך של שיטת עשה זאת בעצמך.

אם בכל זאת החלטתם על התקנה בעצמכם, כפי הנראה יש לכם יכולות טכניות ואולי עשיתם זאת בעבר. בכל מקרה, כדאי לדאוג ולהגן על הסוכך או הגגון מפני נזק או לכלוך. אל תפילו ו/או אל תגררו אותו על הקרקע. הערה: בעת הסרת עטיפת המגן מהגגון, אין להשתמש בסכין כדי לחתוך את הניילון הנצמד, כדי שלא לחתוך בטעות לתוך בד הסוכך או לשרוט את הגגון הקשיח. קראו היטב את ההוראות היטב לפני ההתקנה. הברגים, המחברים ושאר החומרים, כבר מסופקים להרכבה של הגגון על מסגרת העץ או האלומיניום והצמדה לקיר.